Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na wniosek pracowników można zmienić harmonogramy

17 sierpnia 2017 | Praca i ZUS | Marek Rotkiewicz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

POSTĘPOWANIE | Co do zasady pracodawca może się przychylić do wniosków zatrudnionych o modyfikację ich rozkładów czasu pracy. Nie powinien tego robić, gdy spowoduje to naruszenie przepisów.

- Pracownicy pracują na podstawie miesięcznych harmonogramów czasu pracy, w systemie podstawowym na dwie zmiany (6.00-14.00 i 14.00-22.00). Działamy zwykle od poniedziałku do piątku. Tworzymy harmonogramy na okresy miesięczne. Niekiedy pracownicy w trakcie miesiąca chcą się zamienić ze sobą na zmiany robocze. Czy możemy się na to zgodzić? Na co należy zwrócić uwagę w przypadku takiej zmiany? – pyta czytelniczka.

Pracodawca może zmienić grafiki na podstawie wniosków pracowników. Takie działanie należy uznać za dokonane na rzecz zatrudnionych – skoro zgłaszają taką prośbę, to zmiana jest w ich interesie. Nie zwalnia to jednak z konieczności przestrzegania przepisów o czasie pracy. Zamiana jest możliwa, jeśli nie będzie naruszała regulacji dotyczących minimalnych odpoczynków, norm dobowych czasu pracy i nie będzie skutkowała ponownym rozpoczynaniem pracy w tej samej dobie pracowniczej. To, że pracownicy złożyli wniosek, nie oznacza, że nie powstaną nadgodziny w razie przekroczenia dobowego.

Konieczny grafik

Pracodawca nie musi tworzyć harmonogramu czasu pracy tylko wtedy, gdy spełniona jest jedna z następujących przesłanek:

1) rozkład czasu pracy pracownika wynika z prawa pracy albo z umowy o pracę (są to stałe rozkłady wskazujące na wykonywanie pracy w tych samych dniach i tych samych godzinach, np.  zapis regulaminu: Pracownicy działu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10828

Wydanie: 10828

Spis treści
Zamów abonament